Kuidas ära tunda keskkonnasõbralikku toodet?
Kuna looduse ja meid ümbritseva keskkonna hoidmine on aina enam päevakorrale tõusmas ja üha rohkem inimesi soovib teha oma valikuid meie planeedi tulevikule mõeldes, siis teeme siinkohal ülevaate enamlevinumatest tekstiilitoodetel kasutatavatest märgistustest, mis käsitlevad just nimelt keskkonnasäästlikkust ja toodete ohutust.
Fairtrade ehk õiglane kaubandus on rahvusvaheline kokkulepe, mis toetab arengumaade väiketootjaid Aasias, Aafrikas ja Ladina-Ameerikas. Fairtrade märgis antakse tootele, mille terve tootmisahel on vastavuses õiglase kaubanduse organisatsiooni Fairtrade Internationali poolt kehtestatud standarditega:
– Tootjatele makstakse hinda, mis katab kõik tootmise kulud ja tagab normaalse toimetuleku.
– Istandustes või tootmisettevõtetes töötavatele inimestele on tagatud ohutud ja inimväärsed töötingimused.
– Tootmise üheski etapis ei ole kasutatud lapstööjõudu.
– Tootmine toimub keskkonnasäästlikult, ei kasutata GMO-d ega kahjulikke põllumajanduskemikaale.
– Lisaks tootjatele õiglase hinna maksmisele panustatakse ka kogukondade arengusse: puhas joogivesi, haridus, tervishoid, jne.
Fairtrade märgist kasutatakse väga erinevate toodete puhul alates toiduainetest kuni puuvillaste rõivaesemeteni. Meie valikus olevatest toodetest on kõik Cottover’i kaubamärgi tooted Fairtrade märgisega.
GOTS (Global Organic Textile Standard) on kanga tootjatele antav sertifikaat. See märk tagab, et toode koosneb vähemalt 70% ulatuses mahepõllumajandusest pärit toorainest ning selle koostises olevad keemilised värvained ja muud lisandid vastavad rangetele keskkonnanõuetele. Kogu tootmisprotsess toorainest kuni valmistooteni peab vastama keskkonna- ja sotsiaalsetele standarditele. Tooraine on kasvatatud ilma keskkonda kahjustavate kemikaalideta ning ei ole kasutatud geneetiliselt muundatud seemneid. Ranged nõuded kehtivad ka tootmisjäätmete käitlemisele. Selle märgisega tootete tootmisel ei ole kasutatud lapstööjõudu ja töötajatele on tagatud inimväärsed töötingimused. GOTS sertifikaati omavaid ettevõtteid kontrollitakse regulaarselt.
Põhjamaade luigemärk (The Nordic Swan Ecolabel) loodi 1989 aastal Põhjamaade Ministrite Nõukogu poolt eesmärgiga aidata tarbijatel teha keskkonnasäästlikke valikuid. Seda märgist antakse Rootsis, Taanis, Norras, Soomes ja Islandil välja 60-s tootegrupis rohkem kui 200-le tootetüübile. Luigemärgiga toote kogu tootmistsükkel ja tootmises kasutatavad kemikaalid peavad vastama rangetele keskkonnanõuetele.
Oeko-Tex® 100 on tekstiilist valmistoodete, kangaste ja toormaterjali sertifitseerimissüsteem, mille eesmärk on tagada, et toode on tarbijale ohutu. See sertifikaat tagab, et toode ei sisalda tervisele kahjulikke ega mürgiseid aineid, on nahasõbralik ja toodetud keskkonnasäästlikul viisil. Selleks, et valmistoode saaks ÖKO-TEX® 100 sertifikaadi, peavad lisaks kangale vastama rangetele nõuetele ka muud toote osad: nööbid, lukud, õmblusniit jne. Oeko-Tex® 100 sertifikaati omavaid ettevõtteid kontrollitakse regulaarselt.