Nagu öeldakse: ei ole halba ilma, on vale riietus. Korralik talvejope on parim kaitse meie kliima vintsutuste eest ja võimalus ennast iga ilmaga õues hästi tunda. Jopet valides kohtame tootekirjelduses tihtipeale lühendeid WP ja MWP. Mida need täpsemalt tähendavad ja kuidas need näitajad aitavad meil parimat valikut teha?
WP (inglise keeles: Waterproof) näitab rõivaeseme veekindlust. Veepidavuse number näitab vee survet millimeetrites, mida kangas talub. Näiteks WP 5000 tähendab, et kuni 5 meetri kõrguse veesamba surve ei ole suuteline kangast läbi tungima.
MVP (inglise keeles: Moisture Vapour Permeability) või MVTR (inglise keeles: Moisture Vapour Transmission Rate) näitab hingavust. Hingavus on kanga võime juhtida endast läbi higistamisel tekkivat veeauru. Number näitab, kui mitu grammi veeauru suudab läbida 1 m² kangast 24 tunni jooksul.
Niisiis, mida suurem number seda paremad on kanga vastavad omadused. Pealtnäha paistavad need kaks näitajat olema teineteise vastandid – kangas peaks üheaegselt mitte laskma läbi väljast tulevat vett ja samas laskma läbi higistamisel tekkivat veeauru. Kuidas siis ikkagi saavutatakse see, et riietusese on ühteaegu nii vettpidav kui hingav?
Riideeseme pealiskanga alumine pool on kaetakse membraaniga, milles olevad pisikesed augud on kordades väiksemad kui veepiisk, samas aga piisavalt suured, et veeaur nendest läbi mahuks. Nii hoiab kangas eemal väljastpoolt tuleva vee, juhtides samas higistamisel tekkiva veeauru riiete seest välja. Lisaks sellele kaetakse kangas väljastpoolt vett hülgava materjaliga, tänu millele veerevad veepiisad maha, selle asemel, et laiali valguda ja imbuda kangasse. Selleks, et vesi ei tungiks sisse õmbluste vahelt, kaetakse need seestpoolt veekindla teibiga. Viimase lihvi annavad veekindlad tõmblukud.
Veekindluse näitajad:
5 000 mm – siit algavad vihmakindlad joped. Siiski, korralikus paduvihmas hakkab sellest lõpuks vesi läbi imbuma.
10 000 mm – selline rõivas hoiab sind kuivana ka tugevas vihmas ja lörtsisajus. Kui aga kangale avaldada survet – pükste puhul istumine või põlvitamine märjas lumes või jope puhul seljakoti rihmad õlgadel – võib nendes kohtades mõne aja pärast niiskus läbi tulla.
20 000 mm ja rohkem – selline riietus hoiab sind kuivana igasugustes tingimustes.
Hingavuse näitajad:
5 000 -10 000 g/m² – sobib kergeks liikumiseks, matkaks ja jalutuskäiguks.
10 000 – 15 000 g/m² – sobib nõudlikumaks matkaks ja suusatamiseks.
15 000 – 20 000 g/m² või rohkem – sobib mägedes matkamiseks ja intensiivseks liikumiseks niisketes oludes.